CyberPower PDU20MVHVIEC24F Metered 24 Outlet Power Distribution Unit
Item No.: 9SIA4M52M83683
Product Name: CyberPower PDU20MVHVIEC24F Metered 24 Outlet Power Distribution Unit
Brand: CyberPower | UPC: PDU20MVHVIEC24F
Condition: New
Share this:
Facebook
Product Description:
CyberPower PDU20MVHVIEC24F Metered 200 V AC - 230 V AC 20A 10 ft 24-Outlet Power Distribution Unit Style: 4 x IEC 60320 C19 20 x IEC 60320 C13 Input Voltage: 200 V AC - 230 V AC Overload Protection: 20A Features: The CyberPower 24-outlet (24 Front) 0U vertical rack mount metered power distribution unit (PDU20MVHVIEC24F) provides 200/230V 20A output. It distributes power to 24 IEC-320 (4-C19 and 20-C13) receptacles from a single IEC-320 C20 plug, with unfiltered electrical pass-through. The current draw for connected equipment is displayed in amps on the front LCD for real-time load monitoring. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, this unit has a rugged, industrial-grade metal housing and a 10-foot AC power cord. It supports vertical, horizontal and wall mount installation, includes a cord retention tray and is ETL/RoHS certified. Parts: Lifetime limited Labor: Lifetime limited...