CyberPower PDU15B2F8R Basic 1U 10 Outlets Power Distribution Unit
Item No.: 9SIA25V0PM8163
Product Name: CyberPower PDU15B2F8R Basic 1U 10 Outlets Power Distribution Unit
Brand: CyberPower | UPC: PDU15B2F8R
Condition: New
Share this:
Facebook
Product Description:
CyberPower PDU15B2F8R Basic 1U 120V 15 ft. 10-Outlets Power Distribution Unit Input Voltage: 120V Input Connector(s): NEMA 5-15P Output Frequency: 60 Hz Output Connector(s): 10 x NEMA 5-15R Features: The CyberPower Basic PDU15B2F8R 10-Outlets PDU provides 120V 15A output. It distributes power to 10 NEMA 5-15R receptacles from a single NEMA 5-15P plug, with unfiltered electrical pass-through. Designed for data centers and other electrically demanding applications, this unit has a rugged, industrial-grade metal housing and a 15-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray and is ETL/RoHS certified. A lifetime warranty ensures that this PDU is free of defects in design, assembly, material or workmanship. Package Contents: Basic PDU15B2F8R 10-Outlets PDU Cord Retention Tray Weight: 5.51 Parts: Lifetime limited Labo...