CyberPower PDU20B2F12R Basic 1U 14 Outlets Power Distribution Unit
Item No.: 9SIA91J43S0913
Product Name: CyberPower PDU20B2F12R Basic 1U 14 Outlets Power Distribution Unit
Brand: CyberPower | UPC: PDU20B2F12R
Condition: New
Share this:
Facebook
Product Description:
CyberPower PDU20B2F12R Basic 1U 120V 20 A 15 ft. 14-Outlets Power Distribution Unit Input Voltage: 120V Input Frequency: 60 Hz Input Connector(s): NEMA 5-20P Output Frequency: 60 Hz Output Connector(s): 14 x NEMA 5-20R Features: The CyberPower Basic PDU20B2F12R 14-Outlets PDU provides 120V 20A output. It distributes power to 14 NEMA 5-20R receptacles from a single NEMA 5-20P plug, with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, this unit has a rugged, industrial-grade metal housing and a 15-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray and is ETL/RoHS certified. A lifetime warranty ensures that this PDU is free of defects in design, assembly, material or workmanship. Package Contents: Basic PDU20B2F12R 14-Outlets PDU Cord Retention Tray Weight: 6.24 Part...