CyberPower PDU20BHVT8R Basic 1U 8 Outlets Power Distribution Unit
Item No.: 9SIA19P3SE0132
Product Name: CyberPower PDU20BHVT8R Basic 1U 8 Outlets Power Distribution Unit
Brand: CyberPower | UPC: PDU20BHVT8R
Facebook
Product Description:
CyberPower PDU20BHVT8R Basic 1U 200 V DC 208 V AC 230 V AC 20 A 10 ft. 8-Outlets Power Distribution Unit Input Voltage: 200 V DC 208 V AC 230 V AC Input Frequency: 50 Hz Regulatory Derated Input Current: 16 A Input Connector(s): NEMA L6-20P Output Frequency: 50 Hz Output Connector(s): 2 x IEC 60320 C19 6 x IEC 60320 C13 Features: The CyberPower Basic PDU20BHVT8R 8-Outlets PDU provides 208V/230V 20A output. It distributes power to 8 IEC receptacles from a single NEMA L6-20P twist lock plug, with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, this unit has a rugged, industrial-grade metal housing and a 10-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray and is ETL/RoHS certified. A lifetime warranty ensures that this PDU is free of defects in design, assembly, material or workmanship. Package ...