CyberPower PDU30BT8F8R Basic 1U 16 Outlets Power Distribution Unit
Item No.: 9SIA25V0PM8185
Product Name: CyberPower PDU30BT8F8R Basic 1U 16 Outlets Power Distribution Unit
Brand: CyberPower | UPC: PDU30BT8F8R
Facebook
Product Description:
CyberPower PDU30BT8F8R Basic 1U 120V 12 ft. 16-Outlets Power Distribution Unit Style: 16 x NEMA 5-20R Input Voltage: 120V Input Frequency: 60 Hz Output Frequency: 60 Hz Features: The CyberPower 16-outlet (8 Front/8 Rear) rack mount basic power distribution unit (PDU30BT8F8R) provides 120V 30A output. It distributes power to 16 NEMA 5-20R receptacles from a single NEMA L5-30P twist lock plug, with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, this unit has a rugged, industrial-grade metal housing and a 12-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray and is ETL/RoHS certified. Weight: 7.7 Parts: Lifetime limited Labor: Lifetime limited