CyberPower PDU30MVHVT20F Metered 20 Outlet Power Distribution Unit
Item No.: 9SIABHV4EH3030
Product Name: CyberPower PDU30MVHVT20F Metered 20 Outlet Power Distribution Unit
Brand: CyberPower | UPC: PDU30MVHVT20F
Condition: New
Share this:
Facebook
Product Description:
CyberPower PDU30MVHVT20F Metered 200 V AC - 230 V AC 10 ft 20-Outlet Power Distribution Unit Style: 4 x IEC 60320 C19 16 x IEC 60320 C13 Input Voltage: 200 V AC - 230 V AC Input Frequency: 50 Hz Output Frequency: 50 Hz Features: The CyberPower 20-outlet (20 Front) 0U vertical rack mount metered power distribution unit (PDU30MVHVT20F) provides 200/230V 30A output. It distributes power to 20 IEC-320 (4-C19 and 16-C13) receptacles from a single NEMA L6-20P twist lock plug, with unfiltered electrical pass-through. The current draw for connected equipment is displayed in amps on the front of two LCDs for real-time load monitoring. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, this unit has a rugged, industrial-grade metal housing and a 10-foot AC power cord. It supports vertical, horizontal and wall mount installation, includes a cord retention tray and is ETL/RoHS certified. ...