CyberPower PDU15M2F8R Metered 1U 10 Outlets Power Distribution Unit
Item No.: 9SIA24G0P61100
Product Name: CyberPower PDU15M2F8R Metered 1U 10 Outlets Power Distribution Unit
Brand: CyberPower | UPC: PDU15M2F8R
Condition: New
Share this:
Facebook
Product Description:
CyberPower PDU15M2F8R Metered 1U 120V 15 A 15 ft. 10-Outlets Power Distribution Unit Input Voltage: 120V Input Frequency: 60 Hz Input Connector(s): NEMA 5-15P Output Frequency: 60 Hz Output Connector(s): 10 x NEMA 5-15R Features: The CyberPower Metered PDU15M2F8R 10-Outlets PDU provides 120V 15A output. It distributes power to 10 NEMA 5-15R receptacles from a single NEMA 5-15P plug, with unfiltered electrical pass-through. The current draw for connected equipment is displayed in amps on the front LCD for real-time load monitoring. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, this unit has a rugged, industrial-grade metal housing and a 15-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray and is ETL/RoHS certified. A lifetime warranty ensures that this PDU is free of defects in design, assembly, material or workmanship. P...