Tripp Lite Metered PDU 20A 38 Outlets 6 C19 32 C13 200 240V C20 L6 20P 10 ft. Cord 0U Vertical Rack Mount Power PDUMV20HV
Item No.: 9SIA7GS4V53382
Product Name: Tripp Lite Metered PDU 20A 38 Outlets 6 C19 32 C13 200 240V C20 L6 20P 10 ft. Cord 0U Vertical Rack Mount Power PDUMV20HV
Brand: Tripp Lite | UPC: PDUMV20HV
Condition: New
Share this:
Facebook
Product Description:
Tripp Lite Metered PDU, 20A, 38 Outlets (6-C19 & 32-C13 ), 200-240V, C20/L6-20P 10 ft. Cord, 0U Vertical Rack-Mount Power (PDUMV20HV) Style: Vertical Certifications: Tested to UL60950-1 (USA, Canada), NOM (Mexico), CE (IEC 60950) Input Voltage: 200; 208; 220; 230; 240 V Input Connector(s): NEMA L6-20P; IEC-320 C20 Output Frequency: 50/60Hz Output Connector(s): 6 C19, 32 C13 Overload Protection: Outlets are arranged in a single unbreakered load bank Features: 208/230/240V 20A Metered Power Distribution Unit (PDU) in 63.75 in. 0U vertical form factor. 20A maximum capacity (Agency derated to 16A) L6-20P input plug with 10 ft. line cord (detachable via C20 inlet) 38 total output receptacles (6 C19, 32 C13) Outlets are arranged in a single unbreakered, metered 20A load bank Current meter offers the ability to monitor network power consumption levels to prevent mains, generator, UPS or PDU overloads and to ensure proper load balance i...