Tripp Lite Switched PDU 15A 16 Outlets 5 15R 120 V 5 15P 10 ft. Cord 0U Vertical Rack Mount Power TAA PDUMV15NET
Item No.: 9SIA3892VH1051
Product Name: Tripp Lite Switched PDU 15A 16 Outlets 5 15R 120 V 5 15P 10 ft. Cord 0U Vertical Rack Mount Power TAA PDUMV15NET
Brand: Tripp Lite | UPC: PDUMV15NET
Condition: New
Share this:
Facebook
Product Description:
Tripp Lite Switched PDU, 15A, 16 Outlets (5-15R), 120 V, 5-15P, 10 ft. Cord, 0U Vertical Rack-Mount Power, TAA (PDUMV15NET) Style: Vertical Front Panel LEDs: 16 LEDs display power on-off status for each output receptacle Certifications: Tested to UL 60950-1 (USA), CSA (Canada), Class A (Emissions), NOM (Mexico), RoHS Compliant, TAA Compliant Input Voltage: 100; 120; 127 V Input Connector(s): NEMA 5-15P Output Frequency: 50/60Hz Output Connector(s): 16 5-15R Features: 49 inch 0U vertical switched rack PDU with digital current monitoring, remote control and temperature / humidity monitoring capability 120 V 12A maximum total capacity with 5-15P input plug and 16 5-15R individually controllable outlets Enables ability to turn on, turn off, power cycle or lock-out power to each individual outlet Programmable or real-time outlet power control via built-in SNMP / web network monitoring and control card Automatic sequenti...