Tripp Lite Metered PDU 30A 30 Outlets 6 C19 24 C13 208 240 V L6 30P 10 ft. Cord 0U Vertical Rack Mount Power PDUMV30HV
Item No.: 9SIAD6H5EG1783
Product Name: Tripp Lite Metered PDU 30A 30 Outlets 6 C19 24 C13 208 240 V L6 30P 10 ft. Cord 0U Vertical Rack Mount Power PDUMV30HV
Brand: Tripp Lite | UPC: PDUMV30HV
Condition: New
Share this:
Facebook
Product Description:
Tripp Lite Metered PDU, 30A, 30 Outlets (6-C19 & 24-C13), 208 / 240 V, L6-30P, 10 ft. Cord, 0U Vertical Rack-Mount Power (PDUMV30HV) Style: Vertical Certifications: Tested to UL60950-1 (USA, Canada), NOM (Mexico) Input Voltage: 208 / 240 V Input Connector(s): NEMA L6-30P Output Frequency: 50/60Hz Output Connector(s): 6 C19, 24 C13 Overload Protection: Outlets are arranged in two separately breakered load banks. The top 15A breaker covers outlets on the upper half, the bottom 15A breaker covers outlets on the lower half of the PDU. Each breakered bank covers 12 C13 and 3 C19 outlets. Features: 30A single phase 208/240V Metered Power Distribution Unit / PDU (Agency derated to 24A continuous) Set of two lighted meters report PDU output current in amps for each output load bank Attached NEMA L6-30P 30A 208 / 240 V input plug and 10ft / 3m cord 0U 63.75in / 162 cm vertical rackmount format installs using no rack spaces 30 output rec...