Tripp Lite PDUBHV10 Metered 2U PDU
Item No.: 9SIA0602ND0045
Product Name: Tripp Lite PDUBHV10 Metered 2U PDU
Brand: Tripp Lite | UPC: PDUBHV10
Condition: New
Share this:
Facebook
Product Description:
Tripp Lite PDUBHV10 Metered 2U 200-240V 10A 6 ft. PDU Certifications: Tested to UL60950 (USA), CSA (Canada), CE (IEC60950) Input Voltage: 200V, 208V, 220V, 230V, 240V Output Connector(s): 8 C13 outlets support critical connected loads; 1 designated pass-through C13 outlet supports C14 input plug from UPS Features: 2U rackmount hot-swap PDU enables live replacement of a standard UPS system without shutting down connected server and networking equipment Universally compatible with any Tripp Lite or other brand of 200-240V UPS rated up to 1500VA with a C14 input cable option Manual transfer switch with lighted status indicators controls PDU output between Utility and UPS power sources 2U horizontal rackmount form factor compatible with 2 or 4 post racks Separate PDU input cables connect to Utility and UPS power sources (pair of C13-C14 interconnect cables included, alternate input cordsets av...