Tripp Lite PDU3VN3G60 Monitored 3 Phase PDU
Item No.: 9SIA7092CH2378
Product Name: Tripp Lite PDU3VN3G60 Monitored 3 Phase PDU
Brand: Tripp Lite | UPC: PDU3VN3G60
Facebook
Product Description:
Tripp Lite PDU3VN3G60 Monitored 208V single phase 35 A 3 ft. 3-Phase PDU Input Voltage: 208V 3 phase Input Connector(s): IEC-309 Blue 60A (3P+E) Output Frequency: 60 Hz Output Connector(s): 36 total 30 C13 (10 per phase), 6 C19 (2 per phase) Overload Protection: 3 20A double-pole circuit breakers (1 per output phase) Features: Monitored 12.6kW 3 Phase 208V PDU in 70 in. / 178cm 0U vertical mounting format Reports voltage, frequency and PDU load per-phase via built in ethernet interface Visual current meter displays load level in amps for selected output phase 36 output receptacles arranged in 3 individually breakered load banks IEC-309 Blue 60A (3P+E) 208V 3 phase input plug, 30 C13 and 6 C19 single phase 208V outlets Temperature, Humidity, and sensor monitoring when used with ENVIROSENSE and SRSWITCH options Includes cord retention brackets and toolless button-mounting; 3 ft. / .9m ...