Tripp Lite PDUMNV30 Monitored PDU
Item No.: 9SIA3FA3ZS7927
Product Name: Tripp Lite PDUMNV30 Monitored PDU
Brand: Tripp Lite | UPC: PDUMNV30
Facebook
Product Description:
Tripp Lite PDUMNV30 Monitored 120V 30A 10 ft PDU Certifications: Tested to UL 60950-1 (USA, Canada), Class A (Emissions), NOM (Mexico), RoHS compliant Input Voltage: 120V Input Connector(s): NEMA L5-30P Output Frequency: 50/60Hz Output Connector(s): 24 5-15/20R Overload Protection: Outlets are arranged in two separately breakered 20A banks. 12 upper outlets are protected by the upper circuit breaker; 12 lower outlets are protected by the lower circuit breaker Operating Relative Humidity: Up to 95% (non-condensing) Features: 70 in. (178 cm) 0U vertical MONITORED PDU with local and remote current reporting 120V 30A max capacity with L5-30P input plug and 24 5-15/20R outlets Reports PDU load level, input voltage and frequency over built-in network interface Additional support for environmental and security monitoring with ENVIROSENSE and SRSW...