Tripp Lite Basic PDU 30A 38 Outlets 6 C19 32 C13 208 240 V L6 30P 10 ft. Cord 0U Vertical Rack Mount Power PDUV30HV
Item No.: 9SIA4M51XG2707
Product Name: Tripp Lite Basic PDU 30A 38 Outlets 6 C19 32 C13 208 240 V L6 30P 10 ft. Cord 0U Vertical Rack Mount Power PDUV30HV
Brand: Tripp Lite | UPC: PDUV30HV
Facebook
Product Description:
Tripp Lite Basic PDU, 30A, 38 Outlets (6 C19 & 32 C13), 208 / 240 V, L6-30P, 10 ft. Cord, 0U Vertical Rack-Mount Power (PDUV30HV) Style: Vertical Certifications: Tested to UL60950-1 (USA, Canada), NOM (Mexico) Input Voltage: 200; 208; 240 V Input Connector(s): NEMA L6-30P Output Frequency: 50/60Hz Output Connector(s): 6 C19, 32 C13 Overload Protection: Outlets are arranged in two separately breakered load banks. The top 15A breaker covers outlets on the upper half, the bottom 15A breaker covers outlets on the lower half of the PDU. Each breakered bank covers 16 C13 and 3 C19 outlets. Features: 208 / 240 V 30A Basic Power Distribution Unit (PDU) in 63.75 0U vertical form factor. 30A maximum capacity (Agency derated to 24A) Attached L6-30P input plug with 10 ft. line cord 38 total output receptacles (6 C19, 32 C13) Outlets are arranged in two separately breakered 15A load banks (each with 3 C19 and 16 C13 outlets) Circuit bre...