Tripp Lite Switched PDU 1.4 kWatts Single Phase 120V Outlets 16 5 15R 5 15P 100 127V Input 12 Feet Cord TAA PDUMH15NET
Item No.: 9SIA0ZX0TP0314
Product Name: Tripp Lite Switched PDU 1.4 kWatts Single Phase 120V Outlets 16 5 15R 5 15P 100 127V Input 12 Feet Cord TAA PDUMH15NET
Brand: Tripp Lite | UPC: PDUMH15NET
Condition: New
Share this:
Facebook
Product Description:
Tripp Lite Switched PDU, 1.4 kWatts Single-Phase 120V Outlets (16 5-15R), 5-15P, 100 - 127V Input, 12 Feet Cord, TAA (PDUMH15NET) Front Panel LEDs: 16 LEDs display power on - off status for each outlet; Digital Current Meter display shows total output power consumption in amps Certifications: Tested to UL 60950-1 (USA, Canada), Class A (Emissions), NOM (Mexico), RoHS compliant Input Voltage: 120V Input Connector(s): NEMA 5-15P Output Frequency: 50/60Hz Output Connector(s): 16 x NEMA 5-15R Features: Tripp Lite 1.4 kWatts Single-Phase Switched PDU 120V Outlets (16 x 5-15R), 5-15P 100 - 127V Input 12 Feet Cord, 1U Rack-Mount PDU types: Switched Rack mounting: 1U Mounting: Horizontal Input frequency: 50/60 Hz Maximum current: 15A Cable length: 12 Feet Dimensions: 15.51 x 17.48 x 17.48