Epson C31C151283 TM U950 Dot Matrix Receipt Printer
Item No.: 9SIA8H53370733
Product Name: Epson C31C151283 TM U950 Dot Matrix Receipt Printer
Brand: Epson America | UPC: C31C151283
Condition: New
Share this:
Facebook
Product Description:
Epson C31C151283 TM-U950 Dot Matrix Receipt Printer Color: Cool White Fonts Included: Print Font: 7 x 9 / 9 x 9 Column capacity Receipt (Journal): 40 / 30 columns Slip: 88 / 66 columns Character size 1.3 x 3.1 mm (W x H) / 1.6 x 3.1 mm (W x H) {0.05 x 0.12 / 0.06 x 0.12} Character set 95 Alphanumeric characters 32 International characters 128 x 8 Graphic characters Cutter: Auto-Cutter Reliability MCBF: 18,000,000 lines Media sizes supported: Paper Dimensions: Receipt (Journal): roll paper 69.5 ± 0.5 (W) x diameter 83.0 mm {2.73 ± 0.02 x diameter 3.27} Slip: 70 to 210 x 70 to 297 mm (W x L) {2.76 to 8.27 x 2.76 to 11.69} Paper Thickness Receipt (Journal): 0.06 to 0.09 mm {0.0024 to 0.0035} Slip: 0.09 to 0.36 mm {0.0035 to 0.0142}, Validation: 0.09 to 0.2 mm {0.0035 to 0.0079} Interface: Serial Power Requirements: 24 VDC ± 10%...