Epson C31C196112 TM U590 Impact Receipt Printer
Item No.: 9SIV0Z45DR2071
Product Name: Epson C31C196112 TM U590 Impact Receipt Printer
Brand: Epson America | UPC: C31C196112
Condition: New
Share this:
Facebook
Product Description:
Epson C31C196112 TM-U590 Impact Receipt Printer Color: White Memory: 4 KB or 69 bytes Fonts Included: Column capacity: 88 / 66 columns Character size: 1.3 × 3.1 mm (W × H) / 1.6 × 3.1 mm (W × H) {0.05 × 0.12 / 0.06 × 0.12} Character set: 95 Alphanumeric, 32 International, 128 × 10 Graphic; Multilingual model supports: Japanese, Chinese, or Taiwanese Kanji or Thai characters Characters per 25.4 mm: 16.7 cpi / 12.5 cpi Media sizes supported: Paper Dimensions: 70 to 210 × 70 to 297 mm (W × L) {2.76 to 8.27 × 2.76 to 11.69} Paper Thickness: 0.09 to 0.36 mm {0.0035 to 0.0142} Interface: Serial Power Requirements: 24 VDC ± 10%